Hand Tucher Web Directory
tel: +90542 579 56 56

Hizmetler

Burun Estetigi

Burun Estetigi

Burun Estetiği

Estetik ameliyatlar arasında en çok tercih edilen operasyon olan burun estetiği, yüz ile uyumlu, kişinin kendisi ve çevresi tarafından beğenilen güzel bir burun yapmak için yapılır. Burun estetiğinde son yıllarda burnun işlevlerini tam olarak yerine getirebilen doğal görünümlü burunlar tercih edilmektedir. Burun estetiği yaptırmadan önce kişinin kendi beklentilerini sorgulaması, tecrübeli bir doktora başvurması ve ne istediğini doğru bir şekilde ifade etmesi ve ardından doktor ile birlikte en uygun burun yapısı ve ameliyat yöntemine karar vermesi önemlidir. Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplayalım.

Açık Burun Ameliyatı


Burun delikleri arasına dipten küçük bir kesi yapılarak yapılır. Bu parçanın açılması, cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlar.

Avantajları: Açık burun ameliyatı burun kemiklerini, kıkırdakları ve kaslarını görerek yapıldığından burnun görünmeyen kısmından başlayan bir kesi vardır. Bu kesi burun direği denilen burun ucuna kadar içeriden devam eder. Orada genellikle martı kanadı veya w işareti şeklinde kesikli bir çizgiyle karşı tarafa geçer. Yani görünen kısım burnun direk kısmında yaklaşık 2 mm'lik bir kesidir. Bu kesi izi daha sonra görünmez hale gelir.

Açık burun ameliyatı avantajı, burun kontrolünün çok daha yüksek bir yüzdesidir. Her parçası görülerek milimetrik ölçülerde yapılmaktadır. Buraya bir doku yapıştırılacaksa bu dokuların oradaki dokuların bire bir yani her aşamada el-göz koordinasyonu ile sabitlenerek dikilmesi işlemidir. Bu özellik sıklıkla tercih edilir.

Dezavantajları: Açık burun ameliyatı, kapalı burun ameliyatına göre biraz daha uzun sürer. Bazı durumlarda burun ucundaki ödem uzun sürebilir. Ancak dünyada bir yaklaşım olarak bakıldığında en çok tercih edilen yöntem olduğu söylenebilir. Çok güvenli bir uygulamadır. Özellikle kemik yeniden şekillendirme yapıldığında gözle görülür hareket kontrolü artırır ve daha güvenli hareket sağlayabilir. Burun ameliyatı prosedürlerinde pratik olarak önemli bir ağrı yoktur. Ancak operasyondan sonra hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Hazırlık: Rinoplasti ameliyatları özel bir hazırlık gerektirmez. Hastanın beklentilerini bilmek, isteklerini tespit etmek ve doktoru doğru bilgilendirmek çok önemlidir. En önemli hazırlık, ameliyat öncesi strateji, planlama ve iletişim kısmıdır. Ancak ameliyat açısından özel bir hazırlık gerektirmez. Tüm ameliyatlar için geçerli olan kurala göre eğer hasta kan sulandırıcı kullanıyorsa doktorunun önerdiği şekilde bırakmalı, sigara kullanıyorsa ameliyattan önce bu alışkanlığından vazgeçmelidir.

Ameliyat Sonrası: Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta burun şeklini etkileyecek herhangi bir ekstra travma yaşamamaktır. Belli bir süre yan yatmamak ya da burnu olası baskılardan korumak, ameliyat sonrası ilk 1-1.5 ay gözlük takmamak ve eli buruna bastırmamak önemlidir.

Ne zaman yapılmalı?


Burun ameliyatı ameliyatı için genellikle kemik gelişimi durdurulmalıdır. Kızlarda genellikle 16-17 yaş civarında burun şekli veya iskelet gelişimi durur. Bu dönemden itibaren operasyona engel yoktur. Kişinin istekleri, düşünceleri ve kişilik yapısı da oluşturulmalıdır. Burunda rahatsız edecek kadar belirgin bir şekil bozukluğu varsa 18'i beklemeden hasta ve ailesinin kararı ile yapılabilir.

Riskler: Burun estetiği ameliyatlarında komplikasyon riski, işlemin açık veya kapalı yapılmasıyla ilgili değildir. Yöntem değil, bazı kişisel komplikasyonlar gelişebilir.

Burun ameliyatı sonrası burun çökmesi, burun ucunda sarkma, burunda asimetri, morarma gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak burun estetiğinin tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması, hastanın doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya uyulması ve operasyon sonrasında burnun travmadan korunması çok önemlidir.

Ameliyat öncesinde hastaya bilgilendirilmiş onam formu sunulur. Hastaların bunu dikkatlice okuması, imzalamadan önce kendileri ve süreç hakkında sorular sormaları çok önemlidir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Bu uygulama doktor ve hasta için son derece rahattır. Hasta genel anestezi aldığı için genellikle bir gece hastanede kalması önerilir. Ertesi gün günlük yaşama dönebilirsiniz. Ancak hastanın ameliyattan sonra 2-3 gün evde geçirmesi önerilir. Ağrı genellikle hissedilmez. Bazen 2. günden sonra bir miktar şişlik olabilir ancak ertesi gün şişlik kabul edilebilir düzeye döner. Gözlerde morarma olmayabilir veya yarım cm makyaj gibi görünebilir. Açık teknikte tüm damarları görsel olarak kontrol etmek mümkün olduğu için morarmaların biraz daha az olduğu söylenebilir. Aslında belirleyici olan açık veya kapalı teknik değildir. Cerrahın kullandığı cerrahi tekniğe göre durum cerrahın niteliğine göre değişebilir.

Açık rinoplasti tekniği özellikle burnun bazı kısımlarını tam olarak görerek, yeni dokular ekleyerek veya üzerinde bazı değişiklikler yapılarak yapılacak operasyonlarda tercih edilebilir. Ancak kapalı rinop uygulaması uygun hastalarda kapalı yöntem tercih edilebilir.

burun küçültme

 
Kapalı burun estetiği

Kapalı burun estetiği, burnun iç kısımlarının kesilmesi ile yapılan bir rinoplasti tekniğidir. Burun deliklerinde içeriden yapılan kesiler ile burun kaldırılmadan yapılmaktadır. Neşter ile kanattan değil burun içinden yaklaşık 3-4 cm'lik bir kesi yapılır. Bu şekilde burun kıkırdağına ve kemiklerine ulaşılır. Bu alanda müdahale edileceği yerde deri çıkarılır, daha sonra kemik çıkarılacaksa kemik parçaları çıkarılır. Veya kıkırdak kısımları çıkarılacak veya eklenecekse bu işlemler yapılır. Daha sonra bu kesi dikişlerle kapatılır.

Avantajları: Kapalı burun estetiği, açık burun estetiğine göre daha az zaman alır. Her iki yaklaşım için de ön değerlendirmeler aynıdır. Kan sulandırıcı ve aspirin gibi ilaçlar farklı bir amaçla kullanılıyorsa, doktor ile görüşülerek operasyondan önce belli bir süre kesilmelidir. Aslında kapalı veya açık rinoplasti arasında sadece cerrahi yaklaşım farklıdır.

Kapalı burun estetiğinde burun ucu açılmadığı için iyileşme süresi biraz daha hızlı olabilir.

Dezavantaj: Kapalı burun estetiğinde burnu direkt görerek ve ölçerek burunda bazı ameliyatlar yapmak mümkündür, kapalı estetiğinde durum böyle değildir. Örneğin kapalı yöntemde kanayan bir damarı durdurmak mümkün olmamakla birlikte açık burun estetiğinde o damarı görmek ve damarda kanama varsa durmak daha kolaydır. Bu morluk oluşumunu azaltır. Tüm standart ameliyatlarda belli miktarda kanama olur. Ya da bir kesi olduğunda, zaten bir miktar kanama vardır. Kapalı burun estetiğinde kişi ameliyata hakim değilse riskli sonuçlar ve komplikasyon görülme sıklığı biraz daha yüksektir. Kapalı burun estetiğinde, burundaki kıkırdak, damar ve kas yapısını hissederek yapıldığından öğrenme eğrisi daha zordur. Açık burun estetiği görsel olarak yapıldığından öğrenme eğrisi biraz daha kolaydır.

Kapalı ya da açık burun estetiğinde hastanın sorgulaması gereken bir işlem değildir. Kapalı veya açık burun estetiği, cerrahın hangisinin en iyi ve en başarılı sonucu alacağına karar vereceği bir konudur, bu nedenle cerrahı doğrudan ilgilendiren bir seçimdir.

Koyu tenli, siyah veya kalın tenli kişilerde aşırı ameliyat izi görülme riski vardır. Kalın cilde sahip kişilerde ödem daha fazla olabilir. Ayrıca içerideki kıkırdak şeklinin ortaya çıkması daha uzun sürer. İnce cilde sahip kişiler için sonuçlar biraz daha kolaydır.

Piezo rhinoplasty:Piezo rinoplasti cerrahi bir yöntem değildir. Ultrasonik kemik kesici yani piezo cihazı kullanılarak yapılan operasyonlara piezo rinoplasti denir. Burun ameliyatında sihirli bir dokunuş gibi sunulmaması gerekir.

Ultrasonik kemik kesicinin özelliği kesim sırasında yumuşak dokulara zarar vermemesidir. Ancak burun içerisine büyük bir alet taktığınız için cilt ve oradaki tüm dokular çıkarılmalıdır. Bu daha fazla ödeme neden olabilir. İdeal bir burun şekli sağlamayan ancak gerektiğinde kullanılan bir yaklaşımdır.

 

Tip plasti:Tipik olarak tiplasti ameliyatı, buruna minimal travma ile yapılan ameliyattır. Kemiklere hiçbir şekilde müdahale etmez. Uç estetiği sadece burun ucunda sorun yaşayan hastalara uygulanır. Yani bir ameliyat yöntemi değildir. Örneğin düzlük, ayrılma, burun ucunun düşük olması gibi sorunlar varsa düzeltilebilir. Klasik burun estetiği ameliyatlarına göre nispeten kısa sürmektedir. İşlem süresi uygulamaya bağlı olarak yaklaşık 1 saattir. Genellikle morarma ve ağrı görülmez. Günlük hayata dönüş daha hızlıdır. Tip plasti ameliyathane koşullarında lokal anestezi altında da yapılabilir.

İkincil burun ameliyatı:Burun estetiği ameliyatları hata kabul etmeyen ameliyatlardır. Yapılan her hata kendini gösteriyor. Genel olarak ameliyat sonrası ilk dönemlerde ödem nedeniyle bu hatalar fark edilmeyebilir, ancak bir süre sonra ortaya çıkarlar.
İkincil burun ameliyatları ilk ameliyattan daha zordur. Bunun iki nedeni var. Hem burnun anatomisi değişmiştir hem de ameliyat sırasında buruna gerekli şekli vermesi için önemli olan kıkırdak gibi kaynaklar yeterli olmayabilir. Üçüncül işlemler daha da zor olabilir. Bu operasyonlar, gerekli cerrahi deneyime sahip ve özellikle bu alanda deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Lazer burun estetiği: Türbinlerde lazer tedavisi kullanılabilir. Bir aplikasyon uygulamasıdır. Lazer cihazında fiber optik prob ile buruna lazer enerjisi verilir. Bu işlem burun etinin içeriden küçülmesini sağlar ve sadece bu bölge için kullanılır. Yaklaşık 10 dakika süren güvenli bir uygulamadır.
Profiloplasti: kişinin profil imajını iyileştirmek için alın, burun ve çene açılarına dikkat edilerek yapılan bir ameliyattır. Profiloplastide sadece burun ameliyatına değil, alın ile burun arasındaki açıya, alt çenenin öne veya arkaya doğru pozisyonuna veya dudağın burunla olan açısına da dikkat edilir. Örneğin çenenin önde ya da arkasındaki pozisyonu bazen dolgu bazen de protezlerle düzeltilebilir. Dudağın burun ile yaptığı açılar ve dudağın çene ile yaptığı açıların da devreye girmesi ile en iyi sonuçlar alınır.

Burun estetiği nedir?


Burun estetiği, ideal bir nefes alma işlevi ve tüm yüze ve kişiye uyumlu bir burun elde etmek için yapılan bir operasyondur. Burnun en önemli görevi nefes almak yani solunum fonksiyonudur. Temel amaç bu işlevi en iyi şekilde korumak ve iyileştirmektir. Rinoplasti hem görsel hem de sağlık açısından uygulanan bir operasyondur.

Burun estetiği kimlere uygulanır?


Genelde estetik burun ameliyatları, burnun şekli görsel olarak beğenilmediği için yapılmaktadır.

Burun estetiği, sağlık durumu uygun ise burun talebi olan herkese uygulanabilir. Burun estetiği kemerli burun, uzun burun ucu, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetler nedeniyle yapılabilir. Estetik burun ameliyatı ile burun boyutunuz artırılabilir, küçültülebilir, geniş burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudaklarla olan açıları düzeltilebilir. Bu işlem sırasında solunum problemlerine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir. Bunun dışında çeşitli kaza ve çarpmalar gibi çeşitli travmalara bağlı olarak gelişen deformiteyi düzeltmek için burun estetiği ameliyatları da yapılmaktadır. Veya bu travmalar sonucunda burnun yeniden yapılanması veya yeniden yapılandırılması gerekebilir.

 

Burun estetiği için neden Sizden Destek Almalıyım?


Çalıştığımız bütün hastahaneler Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümleri dalında ; Uzman doktorları, bilgi ve deneyimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağlık personeli, hasta odaklı hizmet anlayışı, kalite politikası, ileri tıp teknolojisiyle donatılmış tanı - tedavi birimleri, modern mekanları ve konforlu hasta odaları ile sağlıkta güvenin adresidir. .

Fonksiyonel ve doğal rinoplasti ameliyatı için doğru doktoru bulma rehberi
Rinoplasti yaptıracak kişi genellikle estetik cerrahi uzmanı ile kulak burun boğaz uzmanı arasında seçim yapar. Burun fonksiyonel cerrahisi esas olarak kulak burun boğaz alanındadır; Burun estetiği plastik cerrahi alanına giriyor gibi görünse de tecrübeli cerrahlar tarafından her iki branş tarafından da yapılabilmektedir. Rinoplasti yaptırmaya karar veren hasta burnunda neyi değiştirmek istediğini doğru ifade etmeli ve doktor hastaya hangi işlemlerin uygulanabileceği konusunda kapsamlı bilgi vermelidir. Hekim, mevcut teknolojik 2 boyutlu ve 3 boyutlu görsel araçları kullanarak ameliyat sonrası görünümün yaklaşık olarak nasıl olacağını hastaya gösterebilir. Plastik cerrah ayrıca burunda nefes alma ile ilgili sorunlara rahat bir çözüm sunar. Burada hastanın tercihi önemlidir.

 

                              Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği ücreti nedir?


Rinoplasti fiyatı ve ameliyatsız burun düzeltme fiyatları hastalar tarafından en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu ücret, işlemin yapıldığı hastaneye ve ameliyatı hangi doktorun yaptığına göre değişmektedir.

Burun estetiğinde hangi merkez doğrudur?


Burun estetiği için deneyimli uzmanların ve ekiplerin çalıştığı tam donanımlı merkezlerin tercih edilmesi uygun olacaktır. 

Açık ve kapalı burun estetiği farkı nedir?

Açık burun estetiğinde burun ile ilgili herşeye müdahale edilebilirken, kapalı burun estetiğinde yapılabilecekler biraz daha sınırlıdır.

Hastane de yatmam gerekir mi?

Ameliyat olduğunuz gün bir gece hastanede kalırsınız.

Ağrım olur mu?

Güçlü ağrı kesiciler kullanıldığı için ağrınız olmaz.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat yapılan cerrahiye göre değişebilmek ile beraber ortalama 2 saat sürer.

Burun içinde tampon olacak mı?

Burun içerisinde tampon ve üzerinde alçı olur. Tamponlar yapılan cerrahiye göre değişebilmek ile beraber genellikle ertesi gün çıkartılır. Burun alçısı ise bir hafta sonra çıkartılır. Gerektiğinde 5-7 gün kadar burun üzerine bant uygulanabilir.

Morluk olur mu?

Göz kapaklarında ve burunda ameliyat sonrası morluklar oluşabilmektedir. Bu morluklar genellikle bir hafta içerisinde düzelir. Bir kaç gün süresince başınız yüksek olacak şekilde uyumanız şişliklerin toparlanmasına fayda sağlayacaktır. Ameliyat sonrası 7 – 10 gün kadar istirahat etmenizi tavsiye ediyorum.

Burnumun son şekli ne zaman ortaya çıkar?

Burun ameliyatı sonrası iyileşme ve toparlanma çok uzun zaman almaktadır (tam düzelme 1 yıl kadar sürer), ancak hastalar genellikle haftalar içerisindeki sonuçtan memnun kalmaktadırlar.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Hafif deformite olan ve ameliyat istemeyen hastalar için burun dolgusu uygulaması ile de uygun hastalarda güzel sonuçlar alınabilmektedir. Ortalama 15 dakikalık bir işlemdir. Hemen uygulama sonrası işinize ve sosyal yaşamınıza dönersiniz.

Rinoplasti için yaş sınırı var mı?

Burun estetiği ameliyatlarında kas iskelet sisteminin yeterli gelişimi tamamlayacağı öngörüldüğünden çocukların kemik gelişiminin tamamlanması beklenmektedir. Burun estetiğinde yaş sınırı değil, kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi esas alınır. Ancak gelişimini burundan daha hızlı tamamlayan kepçe kulak ameliyatları, çocuğun psikolojisi dikkate alınarak 6 yaşında bile yapılabilmektedir. Plastik cerrahide kesin bir üst sınır olmamakla birlikte ileri yaşlarda anestezi ve postoperatif komplikasyonların artabileceği akılda tutulmalıdır. Ancak hastanın genel durumuna bakılarak hastanın anestezi almasını engelleyen farklı durumlar yoksa estetik cerrahi yapılabilir.

Burun ve burun tıkanıklığı ameliyatları burun estetiği ile aynı anda yapılabilir mi?

Konka adı verilen yapılar, yani konka, burundan solunan havanın ısınmasını ve nemlenmesini sağlar. Burun etinin büyümesi yani konka hipertrofisi halk arasında geniz eti ve septum eğriliği gibi hastalıklarla da karıştırılabilir.

Burun boşluğunda, özellikle alt kısımda olmak üzere yan duvarlarda önden arkaya üç sıra halinde bulunan burun konka alerjik reaksiyonlar veya septum eğriliğine bağlı olarak büyüyebilir. Burun konturları ve septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına neden olan problemler, burun estetiği ile aynı anda düzeltilebilen problemlerdir.

Burun estetiği ve kepçe kulak ameliyatı aynı anda yapılabilir mi?

Burun ameliyatı, kepçe kulak ve diğer yüz estetiği ameliyatları hekimin tercihine bağlı olarak yapılabilmektedir.

Kemerli buruna estetik cerrahi uygulanabilir mi?

Türkiye, burnun İran burun yapısı olarak aileye yakındır. Genellikle şikayetler kemerli burunda olmaktadır. Kemerli burunlu hastalarda burun kemerini oluşturan fazla kemik ve kıkırdak çıkarılırsa veya çıkarılırsa teknik olarak çatı dediğimiz kısım açılır, burun kesicilerle, piezo elektrik sistemleriyle veya motorlu testerelerle çatı kırılır. çatı. Son zamanlarda uygun ark yüksekliği olan hastalarda kemeri törpülemeden burun yüksekliğinin tamamen azaltıldığı tekniklerle kemerli burunlar düzeltilebilmektedir.

Kemerli burun, burun kemiği veya burun küçültme ameliyatları zor mudur?

Burun estetiği ameliyatları genellikle çok ağrılı ameliyatlar değildir. Ancak burun estetiği ameliyatı ile ilgili en sık yapılan hatalardan biri burun estetiği ameliyatının ağrılı olduğu bilgisidir. Ameliyat sonrası oluşan morluklar ve şişlikler nedeniyle kişiler burun estetiği ameliyatlarının ağrılı ve zahmetli operasyonlar olduğuna inanmaktadır. Geçmişte burun estetiği tampon ilişkisi insanları korkutuyordu. Burun estetiği sonrası tampon çıkarılması sırasında yaşanan sorunlar yerini tamponsuz burun estetiği ameliyatlarına bırakmıştır. Geçmişte kullanılan tamponlar pamuk yapıda olduğu için buruna yapışarak kanamaya neden oluyordu. Günümüzde kullanılan silikon tamponlar bu tür sorunlara yol açmamaktadır. Estetik burun ameliyatı sonrası şişlik ve morarma;

 • Ameliyatta kullanılan teknik
 • Yaş grubu
 • Hastanın kemik ve kıkırdak yapısına göre değişiklik gösterir.


Doktor açısından plastik cerrahide en zor ameliyatlardan biri de burun estetiği ameliyatıdır. Diğer estetik operasyonlara kıyasla burun, herkes tarafından görülebilen ve değerlendirilebilen bir organ olduğu için sonuçları herkes tarafından görülebilmekte ve değerlendirilebilmektedir.

Teknik olarak rinoplasti zor bir estetik ameliyattır. Şahsın; cilt, kemik ve kıkırdak yapı farklılıkları cerrahın işini zorlaştırabilir. İnce ve hassas cilde, kemik ve kıkırdak yapısına sahip hastalar daha dikkatli tedavi edilmelidir.

Burun derisinin çok ince olduğu durumlarda her türlü teknik hata dışarıdan rahatlıkla fark edilebilir. Yeterince desteklenmeyen kıkırdaklar da iyileşme sürecinde asimetrilere neden olabilir.

Aynı şekilde derisi kalın olan hastaların estetik ameliyatı da zordur. Kalın cilde sahip hastalarda güzel estetik çizgiler dışarıdan daha az görünür. Burun estetiğindeki zorluk, kemerli burun veya burun kemiğinin eğriliğinden çok hastanın kemik, kıkırdak ve cilt yapısındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Plastik cerrahi ile septum deviasyonu giderilebilir mi?

Septum dediğimiz, burun boşluğunu ikiye ayıran kısımdır, ön kısmı kıkırdaktan, arka kısmı kemikten yapılmış ve üzeri mukoza dediğimiz bir örtü ile kapatılmıştır. Septum deviasyonu yani burun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmının bir tarafa eğilmesi solunum bozukluklarının sebeplerinden biridir. Buradaki eğrilik ön veya arka olabilir. Her iki tarafta da eğrilik varsa o taraftaki geçiş dardır ve nefes almada zorluğa neden olur.

Burun konturları ve septum eğriliği, burun estetiği ile eş zamanlı olarak plastik cerrah tarafından ameliyat edilebilir.

Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatta hangi teknikler kullanılır?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılır. Açık ve kapalı tekniklerle yapılan ameliyatların duruma göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Açık rinopilasti; Alttan küçük bir kesi ile burun delikleri açılarak yapılır. Bu parçanın açılması, cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlar. Genelde kıkırdak ve kemik üzerine yapılan işlemler kapalı teknik ile aynıdır. Açık rinoplasti tekniği, ileri derecede deformitesi olan veya sekonder cerrahi dediğimiz önceki bir estetik operasyon öyküsü olan hastalarda tercih edilebilir. Açık rinoplasti tekniğinin en büyük avantajı cerraha geniş bir görüş ve uygulama imkanı sağlamasıdır. Ancak burun ucu ödemi ve morluklarının iyileşme süresi kapalı rinoplasti tekniğine göre daha uzundur.
Kapalı rinoplasti; Kapalı rinoplastide kesiler burun deliklerinin içindedir. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda cerrahi bakış açısı daha az olmakla birlikte dışarıdan dikiş izi görülme ihtimali yoktur. Ayrıca iyileşme süresi açık rinoplasti yöntemine göre nispeten daha kısadır.


Burun estetiği lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında veya teknik olarak lokal anestezi altında yapılabilir. Burun estetiği lokal anestezi altında yapılırken uyanık olmanın farklı sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Hastanın huzursuzluğu, korkusu ve cerrahın kendini rahat hissetmemesi burun estetiği gibi ince bir ameliyatın kalitesini düşürür. Rinoplasti ameliyatlarının genel anestezi ile yapılması hasta ve cerrah için daha rahattır.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün müdür?

Ameliyatsız rinoplasti başlı başına bazı sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Ameliyatsız burun estetiğinde en sık kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir.

Burun dolgusu
Belirgin olmayan burun kemerlerinde uygulanabilen ameliyatsız bir rinoplasti yöntemidir. Ameliyat olmak istemeyen hastalar için bir avantaj gibi görünse de etkileri kalıcı değildir. Burun kemeri olan vakalarda burnun düz görünmesi için burun kökü dolgu ile doldurulabilir, burun ucu veya sırt düzensizliklerinde dolgu uygulaması yapılabilir. Dolgu malzemelerine bağlı komplikasyonlar bu tekniğin riskleri dahilinde hasta ile paylaşılmalıdır. Günümüzde kullanılan dolgu malzemelerinin güvenilirliği eskisinden daha iyi olsa da karşılaşılabilecek riskler ve cerrahi komplikasyonlar küçümsenmeyecek kadar az değildir.

Burun botoksu
Dudak ile birleşim bölgesi olan burun ucuna kas içi olarak botoks uygulanabilmektedir. Botoksun etkisiyle kas gevşediği için burun ucunda göreceli bir yükselme sağlanır. Burun botoksunda olduğu gibi etkisi kısa sürelidir ancak her hasta için uygulanabilirlik ve hasta memnuniyeti açısından sonuçlar kişinin takdirindedir.

İplikle burun ucunun kaldırılması
Ameliyatlarda kullanılan dikiş ipliği ile uygulanan bir işlemdir. Kişisel görüşüm diğer uygulamalarda olduğu gibi uzun vadeli kalıcılık sağladığı konusunda şüphelidir.

Sadece burun ucu kaldırma estetiği yapılabilir mi?

Sadece burun ucu kaldırılamaz, aynı zamanda geniş burun ucunun küçültülmesi gibi operasyonlar da yapılabilir. Burun sırtına müdahale edilmeyen bu tür işlemlerde burun ucunun yüksekliği, dudağın açısı ve burun ucunun şekli düzeltilir.

Burun törpüsü nedir?

Genellikle kemerli burunlarda burun sırtının yüksekliğini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan törpü ile burnun sırt yüksekliği istenilen seviyeye getirilir. Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda, fazla kısım doktorun tercihine göre törpüleme veya kesilerek çıkarılabilir. Ancak kemerli kısmın istenilen seviyeye indirilmesi daha kontrollü bir işlemdir. Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda eğelemek yeterli olmayabilir. Kemerin istenen seviyeye kadar kaldırıldığı bazı durumlarda burun sırtı (çatı) açık kalabilir. Bu gibi durumlarda burnun yan duvar kemikleri içe doğru kırılarak tekrar çatı oluşturulur. 

İdeal burun nasıl olmalı?

Sanatta bir bütünün parçaları arasındaki oranların uyumu estetik bir sonuca sahiptir. Bu oran matematiksel olarak altın oran olarak adlandırılır. Altın Oran; Komşu parmak kemikleri arasında kol ve önkol gibi vücutta ve doğada pek çok canlıda gözlenir. Burun estetiğinde bu oranlara yakın oranlara ulaşmak estetik algıda daha memnuniyetle karşılanacağı için bu kurala bağlı kalınmaya çalışılır.

Burun estetiğinde hastaların isteklerine göre altın oranın korunmasına özen gösterilirken mevcut varyasyonlar da dikkate alınır.

Bunu hastaya daha iyi anlatabilmek için estetik cerrahi uzmanları planlanan burnu çeşitli 2 boyutlu veya 3 boyutlu uygulamalarla gösterebilir. Hasta ve doktor bu uygulamalar üzerinde fikir alışverişinde bulunarak burun için son şeklini belirleyebilir.

Hastanın istekleri ön planda olsa da yüzün orantıları dikkate alınarak hareket edilmesi gerekmektedir. Çok büyük bir burnun çok küçük yapılması, cildin böyle bir operasyona uyum sağlamasında sorunlar yaratabilir ve istenen sonuçlar açısından tatmin edici sonuçlar vermeyebilir. Sanal ortamda tahmin edilen sonuçların ameliyat sonrası sonuçlarla uyumlu olması ve ameliyat sonrası hasta ile hekim arasındaki güven ilişkisi açısından gerçekçi olmaya çalışması önemlidir.

Sinüzit hastaları burun estetiği ameliyatı olabilir mi?

Sinüzitli hastalarda burun estetiği ameliyatı yaptırmada herhangi bir sorun olmamakla birlikte; Sinüzit şikayeti olan hastaların sinüzite neden olan durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra ameliyat edilmesi daha uygundur ve ameliyatla düzeltilebilir.

Rinoplasti ameliyatı öncesi hasta nelere dikkat etmelidir?

Burun ameliyatlarında çok hassas işlemler yapıldığı için olabildiğince az kanama olması istenir. Burun estetiği ameliyatının en önemli kısmı kansız bir ortam yaratmasıdır. Estetik cerrahi sırasında özel ilaçlar kullanılarak bu ortam oluşturulur. Ancak ameliyat süreci öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

 • Ameliyat öncesinde estetik ameliyatı yapacak olan doktor ve anestezi uzmanına, kullandığınız ilaçlar ve genel sağlığınız ile ilgili tüm detayları bildirmelisiniz.
 • Operasyona geliyor; takıları ve aksesuarları çıkarmalı ve makyaj ve tırnaklardaki ojeleri çıkarmalısınız.
 • Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları en az 1 hafta önce doktor gözetiminde bırakabilirsiniz.
 • Grip, soğuk algınlığı, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, bunu doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Yeşil çay gibi bitki çayları kanamayı artırabileceğinden ameliyat öncesi kanamaya neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun. (Zencefil, zerdeçal, sarımsak, kırmızı şarap, bazı biber çeşitleri, zeytinyağı)
 • Kadınların adet dönemleri ameliyatın önünde tıbbi bir engel olmasa da sonrasında oluşabilecek ödemi artırabileceğinden bu dönemlerde ameliyat uygun değildir.
 • Sigara iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceğinden hasta bu konuda bilgilendirilmelidir.

Burun estetiği ameliyatları için sezon var mı?

Burun estetiği ameliyatlarının genellikle bir sezonu yoktur. Ancak sıcak havalarda terleme sonucu burun sıvasının daha kolay gevşeyebilmesi bir problemdir ancak son yıllarda kullanılan malzemeler hava geçirgenliği sağladığı için bu sorunlar yaşanmamaktadır. Yine de yaz aylarında burun estetiği yaptıran hastaların dikkat etmesi gereken durumlar vardır.

-Yara iyileşme sürecinde güneşin ve bronzlaşmanın etkisiyle ameliyat bölgesinin renginin koyulaşma ihtimali vardır. Güneşin etkilerinden korunmak için doktorun önerdiği güneş koruyucu kremler ve şapka kullanılmalıdır.
-Daha çok yaz aylarında kullanılan güneş gözlükleri ameliyat sonrası kesinlikle kullanılmamalıdır.
-Ameliyattan sonra plastik cerrahınızın önerdiği bir süre deniz ve havuza girilmemelidir.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Burun estetiği ameliyatları yapılacak ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Septum eğriliği veya başka bir problem yoksa operasyon 2-2,5 saat sürebilir. Sadece burnun ucu şekillendirilecekse bu süreç daha da kısalır. Ancak rinoplasti ile burunda şekil bozukluğu, ikincil ameliyat, kaburga kemiklerinden burun yapımı gibi karmaşık ameliyatlar 6-7 saat kadar sürebilir.

Burun estetiği ameliyatında çok kanama olur mu?

Burun estetiğinde milimetrik işlemler yapıldığı için ameliyatlarda kanama olması istenmez. Burun kanaması için bu kadar hassas cerrahi işlemler yapmaya çalışmak cerrahın işini zorlaştırabileceği gibi ameliyat sonrası şişlik ve morlukları da artırabilir. Bu sebeple kanamanın en az olduğu burun kıkırdak membranı ve kemik membranı altından girilerek gerçekleştirilen atravmatik yöntem adı verilen teknikler tercih edilmektedir. Bu bölgelerde ameliyat yapılması kanamayı azaltacak ve ameliyat sonrası daha az ödem ve morarmaya neden olacaktır. Burun estetiği ameliyatları kansız bir ortamda yapılmaya çalışılan ameliyatlardır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan açık teknik burun delikleri arasında küçük bir kesi açılarak yapıldığı için burun estetiği ameliyatı sonrasında burnunuzun bu kısmında çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Yara iyileşmesi kişiden kişiye değiştiği için bu iz herkeste aynı görünmez. Kapalı teknikle yapılan operasyonlarda dışarıdan görülebilecek görünür bir iz kalmaz.

Burun estetiği sonrası oluşan şişlik ve morluklar ne kadar sürecek?

Burun estetiği ameliyatlarında bazen travmanın türüne göre morarma yaşanmaz. Şişlik ve morluk, yapılacak işleme göre değişiklik gösterebilir. Morluklar 1 hafta içinde sararmaya başlar ve görünmez hale gelir. Şişlik ve ödem genellikle operasyondan sonraki 2. günde en yüksek seviyededir. Hastaların çoğunda ödemin çoğu 1 haftada geçerken, ödemin küçük bir kısmı 3 aya kadar sürebilir.

Burunda çöküntü nedir?

Rinoplasti ameliyatında burun sırtını destekleyen kıkırdak ve kemiğin aşırı alınması veya iyi desteklenmemesi gibi durumlarda burun sırtındaki şişliğin azalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Burun çökmesi durumlarında kaburga kemiğinden kemiğin alınmasına kadar değişen revizyon ameliyatları gerekebilir.

Burun ucu düşüşü nedir?

Burun ile dudak arasındaki açının azalması, burun ucu yüksekliğinin kaybı ve burun ucunun düşmesi olarak değerlendirilir. Özellikle septum ameliyatında eğri kıkırdak burun ucuna yakın konumlandırılmışsa ve bu bölge çıkarıldıktan sonra burun ucu desteği zayıflamışsa ve önlem alınmamışsa burun ucu yükseklik kaybı ve burunda kaçınılmazdır. dudak açısı azalır. Bu tür hastalarda burun ucunu destekleyen uygulamalarla durum önlenebilir. Bazen ameliyat sonrası erken dönemde ödem nedeniyle daha yüksek görünen bu açı, ödem azaldığında bir miktar azalır ve hasta bunu burun ucu düşmesi olarak düşünebilir. Kapalı atravmatik tekniklerle yapılan burunlarda ödem daha az olduğu ve burun bağları korunduğu için önemli bir değişiklik olmamaktadır.

Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler, burnun şeklini uzun yıllar koruyacak şekilde planlanmaktadır. Cerrahın doğru teknikle yaptığı operasyonlardan sonra burun ucunda düşme olmamaktadır.

Burun estetiği sonrası asimetri olur mu?

Rinoplasti operasyonu sırasında şekillenen kıkırdak ve kemik yapılar, iyileşme sürecinde ciltle yeniden birleştikleri bir iyileşme sürecinden geçer. Bu süreçte iyileşme bölgesinde küçülme meydana gelir. Bu süreçte kıkırdak yapıların destekleri bu kuvvetlere karşı yeterince güçlü değilse yara iyileşme sürecinin kuvvetlerine karşı şekil değişikliğine uğrayabilir ve bunun sonucunda ödem geçişi ile asimetri gibi problemler ortaya çıkabilir. Atravmatik teknik, kıkırdak yapılarının desteğinin yanı sıra, ödem ve morarma gibi bu kuvvetlerin daha az olduğu bir iyileşme süreci sağlar.

Burun ameliyatlarından sonra koku kaybı olur mu?

Burun estetiği sonrası geçici koku sorunları ortaya çıkabilir. Koku alma hücreleri, burun kemeri bölgesine yakındır. Burun kemerini keserek veya törpüleyerek alçaltırken koku almasına izin veren mukoza zarında ödem veya hasar koku sorunlarına neden olabilir. Çok büyük kemerli burunlarda burun küçültüldüğünde dar bir alanda mukoza sıkışabilir. Burun alçaltıldığında dar bölgede mukozanın sıkışması veya kümelenmesi koku ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Rinoplasti ameliyatı sonrası en önemli konulardan biri; Travmalara dikkat etmek, baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek, eğilme, ayakkabı bağları bağlama gibi durum ve faaliyetlerden kaçınmak gerekir.

 • Burnunuzu travmadan korumak ve ameliyat sonrası şişliği azaltmak için mümkün olduğunca başınızı yastıkla kaldırmanız önerilir.
 • Kan sulandırıcı maddelerden ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası bir süre egzersiz yapılmamalıdır. 10 gün normal aktivitelerden,
 • 3 hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra burnunuzu koruyan alçı veya atelin ıslanmamasına özen gösterilmelidir.
 • Burun estetiği sonrası banyoda baş kısmının bir süre yıkanmaması önerilir.
 • Travmalardan kaçınılmalıdır.
 • Rinoplasti ameliyatı sonrası doktorun önerdiği sürece gözlük takılmamalıdır.
 • Düzenli beslenme ve düzenli uyku iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması burun tabanında hassasiyete neden olabilir.

Estetik burun ameliyatı fiyatlandırmasında neler etkilidir?

Burun estetiği fiyatları yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak çalışma saatleri de uzar. Sadece burun ucu olacak hastanın fiyatlandırması ile nefes alma sorunu yaşayan bir hastanın fiyatlandırması arasında fark vardır. Burun arkasındaki kemer, daha önce burun ameliyatı geçirmiş hasta, kaburgadan kemiği çıkarılarak yeni bir burun yapılması gibi farklı işlemler farklı fiyatlandırmalara neden olur.

Burun estetiği sonrası masaj yapılmalı mı?

Burun estetiği sonrası hastaya burun arkasına ve burun kanatlarından göz kenarlarına tek yönlü okşama şeklinde masaj uygulamaları önerilebilir. Masaj uygulamasının mantığı, mekanik baskı ile bu bölgedeki dolaşımın artırılması işlemidir. Dolaşımın hızlanması, yara iyileşmesini hızlandırmak olarak düşünülebilir.

Burun estetiği yaptırma fikriniz varsa doğru bilgiyi almak için arayın, sizin için randevu alalım ve havalimanı transferiniz ücretsiz olarak sağlansın. Özel şoförlü aracınızla doktorunuzun randevusuna gidin. planınıza göre profesyonel şoförlü aracınız İstanbul turu için operasyon öncesi veya sonrası kullanmak üzere lüks kiralık araç ücretsiz olarak hizmetinizde olsun.

Randevu için şimdi arayın.

 

Burun Estetigi istanbul, burun estetiği ameliyatı, burun estetiği fiyatları, burun estetik merkezleri, burun estetiği, burun estetiği fiyatlar, piezo burun estetiği fiyatları, istanbul burun estetiği, burun estetiği istanbul, burun estetiği fiyatları 2021 istanbul, burun estetiği fiyatları istanbul, istanbul burun estetiği fiyatları, istanbul rinoplasti, revizyon burun ameliyatı fiyatları, burun ameliyatı, burun ameliyatı sonrası, burun ameliyatı fiyatları, burun eti ameliyatı, burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, burun estetiği ameliyat, burun kemiği ameliyatı, burun ameliyatı sonrası ödem, burun kemik eğriliği ameliyatı, kapalı burun ameliyatı , burun ameliyatı fiyatları 2021, burun ameliyatı sonrası temizlik, burun eğriliği ameliyatı, burun kemiği eğriliği ameliyatı olanların yorumları, burun küçültme ameliyatı, burun ameliyatı ne kadar, burun kıkırdak ameliyatı, burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir, estetik burun ameliyatı, revizyon burun ameliyatı fiyatlar, burun ameliyatı sonrası sigara, burun ameliyatından sonra, burun ameliyatının riskleri, burun estetiği ameliyatı fiyatları, burun ucu ameliyatı, devlet hastanesinde burun ameliyatı, açık burun ameliyatı, burun ameliyatı sonrası banyo, burun ameliyatı sonrası burun ucu sertliği, burun ameliyatı sonrası enfeksiyon belirtileri, burun ameliyatı sonrası kabukların temizlenmesi, burun ameliyatı sonrası masaj, burun ameliyatı öncesi sonrası, burun deviasyon ameliyatı, burun kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci, burun kıkırdak eğriliği ameliyatı olanlar